CMR е конвеция, която играе главна роля в уреждането на условията на договорите за международен автомобилен превоз, както и отговорностите на изпращача, превозвача и получателя на дадена стока. Точно затова е много важно CMR товарителницата да е изрядно попълнена и всяка от трите страни по договора да е наясно с вписаните в нея неща.
Благодарение на нея става доказателството за доставката на товара и то във вида, в който е бил изпратен. Въз основа на нея изпращача заплаща на превозвача за извършения превоз.
За групажните услуги изрядното CMR важи с още по-голяма сила, защото в едно превозно средство има товари на няколко изпращача и местата за разтоварване на стоките са няколко, както и държавите, в които се разтоварва може да са повече от една. Затова е редно за всяка отделна пратка в групажа да има издадено отделно CMR, чрез което да бъде установено предаването на товара в крайната дестинация и приемането му от получателя.
Изпращачът или превозвачът, извършващ транспортни услуги на стоки, които ще бъдат товарени на различни превозни средства или пък има няколко различни стоки трябва да знаят, че съгласно чл.5 параграф 2 от конвенцията CMR имат право да изискат толкова товарителници, колкото ще е броят на ползваните транспортни средства или броя на различните партиди стоки.
Ако има неточност при попълването на данните предвидени в чл.6, тогава изпращачът е този, който е длъжен да поеме всички разноски или щети, понесени от превозвача.
Когато пък превозвача не запише в товарителницата предвиденото в чл.6, тогава ще отговаря за всички щети и разходи, заради направения пропуск. Що се отнася до митническите проверки, съгласно чл.11 от конвенцията, задължение на изпращача е да даде всички необходими документи на превозвача, като при проявена небрежност или нередовност вината се носи от изпращача, тъй като превозвача не е длъжен да проверява верността на тези документи.
Добре е при превоза на групажни пратки превозвачът да провери опаковката и маркировката на стоките, за да не бъде по късно държан отговорен за липси или повреди на стока. В чл.17 параграф 4 са описани фактите, при които превозвачът се освобождава от отговорност.
Когато стока не бъде доставена 30 дни след уговорения срок или при липсата на такава 60 дни, то тя може да бъде счетена за загубена от страна на правоимащия. Всички забавяния и тяхното естество трябва да бъдат надлежно описани в товарителницата, тъй като може да станат предпоставка на бъдещи съдебни спорове.
Важно е, ако в групажната пратка има опасни товари, превозвачът да бъде надлежно уведомен за това и степента на опасност, която представляват. Ако това не бъде направено превозвачът има право да разтовари стоката по всяко време и на всяко място, без за това да дължи обезщетение за недоставяне на товара.
Когато има установена липса, повреда или забавяне на доставката, които са описани в митническата конвенция и подчинени на нейните разпоредби, за които има основания за извъндоговорна рекламация, тогава превозвачът може да се позове на тях, като по този начин бъде освободен от отговорност или получи справедливо определение на дължими обезщетения или път намаляване на техния размер.
Фирмената политика на TIA Logistics е обвързана със стриктното спазване разпоредбите на конвенцията CMR и изрядното попълване на товарителниците, придружаващи превозваните товари.