Условия за транспорт и спедиция в България

След годините на криза, напоследък се забелязва подем в превоза на товари, както вътрешния, така и международния. Подобряването на инфраструктурата и изграждането на нова, спомагат за това. За тази цел близо 2 млр. лева ще бъдат инвестирани в България по ОП „Транспорт”.

Принос също има и отдаването на концесия на летища, пристанища и разрастването на индустриалната инфраструктура.

България има чудесно географско разположение, които благоприятства лесния достъп до пазарите в Европа, Русия, Турция, Близкия изток и страните от ОНД. През страната ни минават 5 паневропейски транспортни коридора.

Състояние на пътната инфраструктура в страната

Дължината на пътната мрежа в страната е около 19 300 км, а тази на магистралите близо 500 км.

Завършването на магистралата София – Бургас съкрати времето за превоза на стоки и суровини от пристанище Бургас към вътрешността на страната и извън нея, както и доставката на стоки и суровини до пристанище Бургас. С това се създадоха благоприятни услувия за развитието на кспресни превози като услуги, предлагани логистичните компании.

Също така построяването на втори мост над река Дунав, който беше част от проекта за Паневропейския транспортен коридор 4  увеличи възможностите за превоза на товари с групажни услуги по цялата югоизточна транспортна ос на Европа.

Очаква се скоро да приключи строежа на петте магистрали, които ще свържат българските логистични центрове, а също така и подобрят възможностите за осъществявянето на групажи до Турция и Гърция.

Състояние на железопътната инфраструктура в страната

В момента дължината на жп мрежата в страната е 4000 км, като делът на електрифицираните линии е 68 %, а максималната скорост за движение по жп пътищата е 80-100 км/ч.

Очаква се в най-скоро време да завърши модернизацията на жп трасетата, които свързват страната ни със съседните държави, които ще позволи и максималната скорост на движение по тях да стане 160 км/ч.

Един от тези проекти е електрифицирането на линията Пловдив – Свиленград и връзката с гръцката и турската граница ще увеличи обема на превозваните товари и времето за неговото извършване. Въвежда се и превоз тип ро-ла, при който камионите ще бъдат товарени на влакови композиции, което ще спести време и средства за доставката на товарите.

Състояние на пристанищната инфраструктура в страната.

На територията на страната има 13 речни и морски пристанища. Най-голямото речно пристанище е в Русе, а най големите морски пристанища са Бургас и Варна.

На година през българските пристанища преминават над 21 милиона тона товари. Очаква се в близките години да се подобрят условията за транспорт по река Дунав, както и продължение на тенденцията за отдаване на пристанища на концесия.

Състояние на летищната инфраструктура в страната

В страната ни има 4 международни летища, като на година обемът на обработените товари надхвърля 22 000 тона. В тази област също има тенденция за отдаване на концесия на летища, които ще подобри тяхната дейност и инфраструктура.

Интермодална инфраструктура

В момента в страната ни има само два интермодални терминала, намиращи се в София и Пловдив. Терминалът в София побира 1000 контейнера, а годишно може да обработи 35 000 контейнера, а при използване на всички модули с постоянно натоварване може да обработи 3 млн. тона годишно. Предстои изграждането на интермодални терминали в Русе и Варна.

Състояние на индустриалната инфраструктура в страната

За момента в страната има 14 функциониращи индустриални зони, като боят на изграждащите се и тези, които почти са изградени е 45.

TIA Logistics извършва всички видове международни превози и вътрешен транспорт и може да бъде вашият надежден партньор в спедицията и логистиката.

Свържете се с нас

 

За повече информация се свържете с нас, за да може съвместно да изготвим план, който напълно да съответства на вашите нужди.