Понятието „воден транспорт“ обхваща морският транспорт и навигацията по вътрешните водни пътища. Водният транспорт дава големи възможности, които са свързани с повишаването на ефективността и подобряването на екологичните показатели.
В световен мащаб водният транспорт е с голямо значение. Той е евтин и удобен. Подходящ е както за превозване на хора, така и на товари на всякакви разстояния. Този вид транспорт активно участва в предаването на информация и превозите на стоки.
Това е един високотехнологичен отрасъл, който непрекъснато се усъвършенства въз основа на постижения в сферата на технологиите.
Преимущества на водния транспорт
Този вид транспорт притежава специфика на скорост и товароподемност, а също и по отношение на себестойността на стоките за превоз. Ако не се налагат бързи доставки, услугите в сферата на водния транспорт са препоръчителни, защото:
• не са нужни разходи за създаването и поддържането на пътища;
• превозващите средства са с по-голям капацитет, защото теглителната сила е доста по-ниска в сравнение с тази на сухопътния транспорт.
Стоки и товари
Най-голям дял сред превозваните товари в морския транспорт има нефтът, железните руди и нефтопродуктите. Развиващите се държави ползват водните пътища за внос и износ на минерални суровини, храни и нефт. Разчитат на услугите на водния транспорт и за внос и износ на готова продукция като машини, химикали и стоки, които са произведени от обработващата промишленост.
На територията на Европа през водните пътища се внасят основно нефт, дървен материал и руди.
Видове водни пътища
В по-голямата си част водните пътища са основно морски. Те обхващат следните няколко вида:
• крайбрежни или каботажни;
• регионални;
• трансокеански.
Фериботните пристанища също са с голямо значение за водния транспорт.
Международни водни пътища
Обикновено международните водни пътища са натоварени. Най-оживени са тези, които свързват възлови точки.
Големи пристанища
Големите пристанища по света са многобройни. Те са добре оборудвани, с обширни складови бази и сложни транспортни съоръжения. Някои от най-големите пристанища са разделени на две части – една за товарене и една за разтоварване на стоките.
Водният транспорт в България
Водният транспорт е с голям принос по отношение на създаването на условия за успешно функциониране на международните пазари. По този начин се улеснява това всички страни да вземат участие в международното разпределение на труда. Това важи и за България.
TIA Logistics имат своя голям принос за осъществяването на превоз на товари по вода. Фирмата се занимава с вътрешен транспорт, а също и превоз на стоки до всички страни в Европа, в Централна Азия и Близкия Изток, а също и Русия. Предлага сухопътни, въздушни и морски превози, а също така и комбинирани превози. Комбинираните могат да бъдат по вода и въздух или по суша и море.
Водният транспорт в България се извършва по водния път на река Дунав, а също и по водите на Черно море. По този начин страната ни е свързана с всички европейски държави, през които минава река Дунав, а също така и с всички страни по света, които са с морско изложение. Чрез прочутия канал Рейн – Майн – Дунав, функциониращ от 1992 год., страната ни има достъп до най-краткия воден път от Черно до Северно море.
Икономическите връзки, които се осъществяват по водни пътища, допринасят за извършването на модернизация на българските пристанища – както морските, така и речни.