Чрез митническата конвенция се учредяват правилата, начина на ползване и процедурите за превоз на стоки под покритието на карнети ТИР. Тя е създадена за улеснение на извършваните международни превози на стоки и опростяване на формалностите, особено тези по преминаването на границите.
България ратифицира конвенцията през 1977 г. Съгласно правилата на митническата конвенция, транспорта и спедицията са под гаранцията на Международната асоциация на превозвачите (IRU), а за България това е АЕБТРИ. Размера на гаранцията е до 50 хиляди долара, а за някои определени стоки като алкохол или тютюневи изделия над определено количество, митническите органи може да увеличат иска към гарантиращите асоциации до 200 хиляди долара.
В чл.1-5 на конвенцията ясно се обяснява какво значи „превоз”, „операция”, „начало на операция”, „завършване на операция” и „приключване на операция” ТИР.
В конвенцията ясно са определени правилата, конструкцията и оборудването на превозните средства, които попадат под режима ТИР.
Едно от важните неща е превозните средства да имат на видимо място табела с надпис TIR.
Митническите учреждения, които са част от превоза на товари под режим ТИР се делят на отправно, получаващо и транзитно. Едно от улесненията, създадено благодарение на тази конвенция е, че за товарите попадащи под режим ТИР не са дължими вносни, износни мита и такси, когато се преминава през „транзитните” учреждения.
Правота да издава карнети ТИР има само одобрената по закон гарантираща асоциация. Тя от своя страна може да упълномощи сродни асоциации да издават карнети ТИР. Самият карнет ТИР има строго определен вид, части, език, на който е написан, цвета и броя на листата в него (листата не може да са по-малко от четири). Издаващата асоциация, която е гарант за товара води отчет за издадените карнети ТИР, а също и за успешно приключените и заверени от митницата карнети ТИР. Неизползваните в описания в карнета срок също биват отчитани.
Езикът, на който е отпечатан карнета е на френски, с изключение на първата страница, която е и на английски. Когато се превозват алкохол или тютюневи изделия на всяко листо от карнета и на корицата трябва ясно да е отпечатано “TOBACCO/ALCOHOL”.
Когато се използва в рамките на регионална верига, карнета може да бъде отпечатан и на един от официалните езици на ООН, с изключение на първа страница. В него не могат да се правят изтривания и поправки, а само корекции, които са надлежно заверени от митническите власти и одобрени от лицето, които ги е извършило.
При произшествия, злополуки, повреда, кражба или унищожена стока, станали по време на пътуването или по неясна причина има скъсване на митническа пломба превозвачът е длъжен незабавно да уведоми митническите или други компетентни органи на държавата, на чиято територия е станало събитието.
Във всички изброени по-горе случаи задължително се попълва констативния протокол, който се намира в карнета ТИР.
В извънредни случаи, когато има опасност за шофьора, участниците в движението или трети лица, превозвачът може да разтовари част или целия товар, без да търси намесата на компетентните органи, като разбира се трябва да докаже, че е било нужно да действа по този начин. Препоръчително е асоциациите да предоставят на превозвачите КП на езика на държавата, през която ще премине превозното средство.
Като отговорна фирма TIA Logistics винаги спазва всички изисквания на Международната конвенция за превоз на товари като следи за правилното попълване и съхранение на карнетите ТИР, както и срочното доставяне на товарите.
Вижте още въпроси и отговори за международен превоз на товари – какво е ЧМР, какво е карнет ТИР, какво са товарителница и европалет.