Елементите, които са нужни, за да функционира комбинирания транспорт, се делят най-общо технологични и законодателни. Друг вариант за разделение е на национални и международни.
Международна инфраструктура
Развитието на централноевропейските и западните технологии и инфраструктури са е доста добро. Превозът се извършва по суша, въздух и вода. Всеки от тези начини има своите предимства пред останалите. Но има точки по света, до които стоки и товари могат да бъдат транспортирани само чрез комбиниран транспорт – по суша и вода или по море и суша например.
TIA Logistics предлага качествени комбинирани услуги, които са отлично решение за международен превоз.
Товарни превози на Балканите
В последните години страните от Балканския регион са увеличили значително товарните автомобилни превози и помежду си, и за Западна Европа, обезпечени в рамките на системата ТИР. Това се отнася с пълна сила за България и за Румъния.
Комбиниран транспорт
Непрестанно се изграждат комбинирани транспортни терминали, както и коридори за обработка на информация и всякакви възможни логистични технологии и инфраструктури. Новите и постоянно разрастващи се нужди на бизнеса го изискват.
Големите терминални точки в Източна Европа са пристанищата Атина, Солун, Тирана, Констанца, Дуърс, Пирея и комбинираните терминали в Букурещ, Будапеща и Белград.
Национално законодателство
В българското национално законодателство съществува специална наредба под номер 53, която урежда въпросите около комбинираните превози на товари. В нея са определени изискванията и нужните документи за осъществяване на такива превози. Включени са общи разпоредби, рекламации, договор за комбиниран превоз, искове, давност и отговорности при комбиниран превоз на стоки и товари.
Разгледайте стратегията за развитие на Националната транспортна система на България до 2015 г.
Национална инфраструктура за комбинирани превози
Жп линиите в България, които са включени в специалното европейско споразумение AGTC, са с обща дължина от почти 2000 километра, което представлява близо половината от общата дължина на използваните железопътни линии в страната.
България разполага и с няколко специализирани контейнерни терминала, осигуряващи добри условия за транспорт и спедиция, които се намират във вътрешността: Пловдив – Филипово, София – Товарна, Димитровград – Север, Стара Загора, Враца, Горна Оряховица, Плевен – Запад, както и с общо три на пристанища: Бургас, Варна – Изток и Варна – Запад. Технологията на терминалите не е напълно осъвременена, но функционира отлично.
Комбинираният транспорт у нас
Комбинираният транспорт е развит и у нас, за да отговори максимално добре на нуждите на международния превоз на товари. Това води до много икономически предимства.Функционалността е много добра, както и ефективността, уредени от международната CMR конвеция за превоз на стоки.
Благодарение на комбинирания транспорт страната получава възможност за все повече търговски отношения с различни страни. Така се извършва превоз на стоки и товари от и до страни, с които това би било невъзможно, ако се използват само един вид превозни средства.
България е държава, която е с много на брой двустранни спогодби за извършване на комбинирани превози. Съществуват такива с повечето страни в Югоизточна Европа, а също и с част от кавказките републики. Сключена е и отворена многостранна спогодба между държавите България, Грузия и Армения, като към нея може да се присъединяват и други страни, които са заинтересовани. В повечето случаи именно България е инициатор за сключването на тези споразумения.
Те са типови документи като структура и механизмът за тяхното създаване изисква основно политическа воля, както и сериозна работа на експертно ниво.