При международен транспорт на стоки, когато те преминават през митница, се събират мита, съгласно митническата конвенция. Събирането на мита датира отдавна и представлява една от най-старите форми на събиране на данъци.
Особености на митата
- те се събират принудително при преминаване на митническата граница – превозвачите и търговците на стоки са задължени да ги плащат
- за събирането на митата превозвачите и търговците не получават никаква услуга
- сумите, получени при събирането на мита, постъпват в държавния бюджет.
Митнически и държавни граници
Митническите граници, при преминаването на които се събират мита, могат да съвпадат с държавните граници. В някои случаи обаче няма съвпадение между митническите и държавните граници:
- при свободни безмитни зони
- при митнически съюзи и общности
Тези зони, съюзи и общности са създадени за да стимулират взаимната търговия. Затова вътре в такива зони, съюзи и общности няма митнически граници.
Роля на митата
Митата са вътрешнотърговски инструменти, с които се постига регулирането както на вноса, така и на износа на стоки на дадена страна. Митническият контрол е необходим, за да се избегне несправедливо дискриминиране или стимулиране на износ или внос на стоки.
Функции на митата
- преки: функции: фискална, политическа и други; тези функции пряко влияят на икономическите процеси. Фискалната функция спомага за формирането на приходи към държавния бюджет. Политическата функция на митата е способността за оказване на въздействие върху дадена държава, главно от страна на силно развити към по слабо развити държави.
- косвени: функции: социална, икономическа и др.; тези функции влияят на икономическата среда и стимулират формирането на нови функции. Социалната функция оказва важно влияние на националното производство чрез увеличаване или намаляване на митата.
Фактори, които водят до намаляване на митата
- намаляването на стойностния обем на вноса
- преструктурирането на промишлеността, което води до намалени нужди от суровини и материали
- либерализирането на търговията
Класификация на митата
В зависимост от движението към митническата граница се прилагат: вносни, износни и транзитни мита.
В икономическо отношение митата се разделят на: фискални, покровителствени, преференциални, антидъмпингови, изравнителни, дискриминационни.
Според начина, по който се изчисляват, митата могат да бъдат от следните видове:
- адвалорни – изчислявани от стойността на стоките
- специфични – прилагани според групите от стоки съгласно различни критерии
- служебни – мита, определени от митническите власти
- комбинирани
- подвижни
Митническа тарифа
Митническата тарифа е съвкупността от митата и условията, прилагани към дадени стоки. Тя съдържа списък на стоките, транспортирани чрез международни превози, както и размерите на митата, дължими за тях. Разликите между митническите тарифи се дължат на формата, на нивото на митническо облагане, както и на допълненията към тарифите.
Видове митнически тарифи
- автономни – съставени от дадената държава
- конвенционални – съставени съгласно двустранни или многостранни договори между държави.
- минимални и максимални – по отношение на размера на митото